A Fehérvárra vezető hadiút a Pilisbe vezet

Golarits Miklós: Hol van a „Fehérvárra vezető hadiút”?

 

Összefoglaló

A „fehérvárra vezető hadiút” (via castri/exercituum) magyar nyelvű félmondat a Tihanyi Alapítólevél latin szövegében található.

Az Alapítólevél az egyik legrégebbi oklevelünk, amely 1055-ben keletkezett és leginkább birtokokat adományozó okirat. Azt a 16 helyet ismerteti, ahol birtokot kaptak a tihanyi bencés szerzetesek. Ezek közül a 12. birtok leírásában szerepel a „fehérvárra vezető hadiút” kifejezés, aminek a területi elhelyezkedését vizsgáltam meg. Az itt megismert földrajzi nevek alapján egy olyan megoldást vázolok föl, amely a hivatalosan elfogadott lokalizációtól eltér, de egy reális lehetőség.

Kutatásom eredménye szerint ez az út a Budakalász melletti Monalovac domb és Kesztölc között található a Pilis hegységben.

Munkámban a nyelvészek eredményeiből kellett kiindulnom - mert ők foglalkoztak az Alapítólevéllel - de mégis teljesen más földrajzi helyszínre jutottam, mint ők.

Véleményük szerint az az út Székesfehérvár és egy feltételezett Kesztölc (a Tolna megyei Várdomb közelében lévő Kesztőc vezér vadászterülete (Tolna megye földrajzi nevei. Akadémiai Kiadó, 1981.)) között húzódott. Ennek az útnak léte nem bizonyítható az adott időszakban, a területről csak 18-19. századi katonai felmérések szólnak. Továbbá a 12. birtokon leírt helynevek együtt csak a Pilisben fordulnak elő: Kesztölc (castelic), Monalovac domb-Fehérvár (feheruuar), Nagymaros (morus), Aszófő (azah fehe rea), Tahitótfalu (északi részén található Szentpéter puszta) (petre), Felső Martos hegy (mortis). Tehát a megtalált hadiút környezetében vannak a 12. birtokon megadott települések is.

Mivel ez a tény erősíti az általam megtalált terület földrajzi valószínűségét, ezáltal jó esélyt ad a teljes birtok pontos meghatározásához. Egyúttal hozzájárul a pilisi Fehérvár kutatásához is.

 

 

Előadásom összefoglalója a formális logika stílusában

 

A Tihanyi Alapítólevél (1055) 12. birtokának leírása:

„Van még azután egy Mortis (Martos) nevű hely, amelynek határa a Sar feunél kezdődik, innen az Eri iturea, innen Ohut cutarea megy, innen Holmodi rea, majd Gnir uuege holmodia rea és innen Morus (Maros) uuasara kutarea s ezután Nogu azah fehe (Aszófő) rea, innen Castelichoz (Kesztölc) és a Feheruuaru (Fehérvár) rea meneh hodu utu rea, azután Petre (Szentpéter) zenaia hel rea. ”

 

Kis premissza (A): Az Alapítólevélben a fent említett települések a 12. birtokhoz tartoznak.

 

Nagy premissza (B): Ezek a települések együtt csak a Pilisben találhatók meg. (Lásd Győrffy György Pilis térképét a dolgozatban, ami a XI. századi állapotot mutatja.)

 

Konklúzió (C): A 12. birtok a Pilisben van. Tehát a „hadiút” is ott van, mert a 12. birtok része.

 

Ha igaz az A és B, akkor igaznak kell lennie a C-nek is.

 

De aki tud jobb összefoglalót, az írjon az email címemre!

És az is írjon, aki újat is tud a hadiútról.